Sárgaliliom tanösvény (Velemér) - Felsőszeri tanösvény (Szalafő) - Körtike tanösvény (Szalafő) - Szala menti tanösvény (Szalafő) - Rezgőnyár tanösvény (Őriszentpéter) - Fürge cselle tanösvény (Kercaszomor) - Szomoróci "Eörségh" tanösvény (Kercaszomor) - Töllős tanösvény (Szentgyörgyvölgy) - ajánlott őrségi szállás
Tábla a veleméri Sárgaliliom tanösvényen
Az Őrség sok értékét ismerhetjük meg a közelmúltban kiépített tanösvények segítségével
Sárgaliliom tanösvény (Velemér)
Sárgaliliomok a veleméri réten
A veleméri Sárgaliliom tanösvény a Belső Őrség védett növényritkaságáról kapta a nevét, amelynek egyik legnagyobb állománya ezen a vidéken található s amelyből a hollandok különféle színű változatokat nemesítettek. A túra Velemérrõl Magyarszombatfára vezeti át az érdeklõdõket 6 kilométer hosszan mutatva be a Belsõ-Õrség természeti kulturális értékeit. A tanösvény útvonala és az ennek során bemutatott ismeretterjesztõ témák alkalmasak, arra, hogy az ide látogató tirista szakember vezetése nélkül is fel tudja fedezni a természeti, építészeti, tájképi és kultúrtörténeti értékeket úgy, hogy az érzékeny területek nem sérülnek. A bemutató útvonal szabadon vagy elõzetes bejelentkezés alapján szakvezetõvel látogatható.
Virágzó rét a Sárgaliliom tanösvény mentén, Veleméren
Hazatért leszármazottak: Hollandiában nemesített liliomok a veleméri Sárgaliliom tanösvény mentén, a Cserépmadár szállás előtt
A tanösvény útvonalát úgy alakították ki, hogy a látogatók akár szakember vezetése nélkül is eligazodjanak, az érzékeny terület mégse sérüljön. Az érdeklődőket a tanösvény 11 állomásán elhelyezett táblák tájékoztatják például a veleméri Szentháromság templomtörténetéről, az őrségi népi építészetről, a Szentgyörgyvölgyi-patak, a nedves rétek, a száraz kaszálórétek és a láprétek élővilágáról, valamint a kisparaszti gazdálkodás sajátosságairól. A sárga liliomot - latin nevén Hemerocallis lilio-asphodelust - elsőként a németalföldi Carolus Clusius írta le az 1500-as évek végén, majd néhány liliomhagymát magával vitt hazájába. A sárga liliom nemesített változata később Hollandia egyik jellegzetes virágaként terjedt el Magyarországon is, azt viszont csak kevesen tudják, hogy valójában az Őrségből származik. A tanösvény kialakítását Hollandia 1,7 millió forintnak megfelelő összeggel támogatta.
A Sárgaliliom tanösvény egyik állomása a veleméri műemléktemplom, az Őrség egyik leglátogatottabb nevezetessége
A Sárgaliliom-tanösvény egyik tájismertető táblája a veleméri völgyben; ez a tábla a környezet madarait mutatja be a fokozottan védett haris (fogolyhoz hasonló vadmadár) élőhelyének közvetlen közelében (a haris a jobbra lévő patakpart bozótjaiban költ s erre a rétre jár ki bogarakat szedni)
A veleméri Cserépmadár szállás homlokzata orgonavirágzás idején
Az öt fő elhelyezésére alkalmas Csinyálóház két hálóval, fürdőszobával és étkezőkonyhával várja a vendégeit (nászutas párnak, vagy gyermekes családnak ajánljuk). Árak és foglalás.
A véle egy portán található Cserépmadár szállás egy 3 szobás, 3 fürdőszobás, nagy konyhával és étkezővel rendelkező őrségi jellegű vendégház. Kisebb csorportnak ajánljuk, de szobánként is kivehető. Tel: 06205342780. Weblap: http://www.cserepmadar.hu, e-mail: foglalas@cserepmadar.hu A szállásdíj kifizethető SZÉP Kártya segítségével is. A veleméri Cserépmadár szállás nászutasok helyett inkább csoportoknak, baráti családoknak van teremtve. Egész ház (3 szoba, 3 fürdőszoba, konyha, étkező, 11 ágy).
A veleméri Cserépmadár szállás parasztházból lett az őrségi falusi turizmus kedvelt kiindulópontja