Veleméri ácsolt láda a Sindümúzeum raktárából; 1750 táján készültek hasonlók
A rossz minőségű (csak "sütve jó") földeken dolgozó őrségi parasztságnak két lehetősége volt a jövedelme kiegészítésére: a fazekasság és a famunkák. Ez utóbbinak olyan erős hagyományai voltak, hogy még ma is megtalálható minden régi házban az egykor használatban volt gyalu, vagy vésőkészlet. Használni már nem lehet őket, mert a szú megette a nyelét mindegyiknek, de még mindig nagy becsben tartják, mert valamelyik felmenő azzal készítette azokat a bútorokat, amelyeknek messze földről a csodájára jártak. Magukból a bútorokból már csak elvétve akad néhány, hiszen azokat az elkészültükkor a vevő mindjárt elvitte messze földre. Azért még akad néhány. Egyrészt a padlásokon is kallódik néhány festett láda, vagy esztergált lábú asztal; másrészt az öregek is használják még a szüleiktől rájuk maradt szép keményfa szekrényeket és más bútorokat. A piacra is eljut némelyik asztalosremek, mert ha megürül egy-egy ház, akkor az örökösök elsőként a bútorokon adnak túl. Így került Felsőszölnökre egy szép veleméri festett láda. Szerencsére készült róla egy fénykép, arról meg egy rajzot csináltam - s ennek köszönhetően megmaradt a rajta lévő jellegzetes veleméri felülnézeti világmodell. A világmodell párját egy magyarszombatfai tányéron is megtaláljuk, ami azt jelenti, hogy a Belső Őrségben ugyanazt a mintakincset használták az asztalosok is, meg a fazekasok is. Ez nem nagy csoda, hiszen gyakran ugyanaz a személy, vagy ugyanaz a család készítette az asztalt is, meg a cserépedényeket is - de így legalább bizonyíték is maradt a dologra, ami valamivel mégis csak több a lehetőségen való morfondírozásnál.
Ácsolt láda az alsólendvai Várban rendezett néprajzi kiállításon
.
Az 1800-as évek divatja szerint készült festett láda néhai Varga Sándor fazekas hagyatékából, közepén a veleméri világmodell, ahol a kacskaringók a jó "folyó" (azaz a Tejút) jelei
Festett láda az alsólendvai Várban megtekinthető népművészeti kiállításról
Veleméri festett láda (lábak nélkül)
Őrségi komódok az 1800-as évek elejéről
Cseresznyefa komód (Vas megye)
Gersekarátról származó kétszáz éves asztal
Bicsák Jenő veleméri fazekas korongja a Sindümúzeumban
Ajánlott őrségi szállások
A veleméri Csinyálóház (2 háló, 5 ágy, konyha/étkező, fürdőszoba, nagy terasz) mellett ajánljuk még a véle egy portán lévő Cserépmadár szállást (3 szoba, 11 ágy, 3 fürdőszoba, konyha, étkező/előtér) is. Ez utóbbi egy százéves, kényelmes és szépen berendezett parasztház, amelyet gondos felújítás után az őrségi falusi turizmus szolgálatába állítottunk.
- Az öt fő elhelyezésére alkalmas Csinyálóház két hálóval, fürdőszobával és étkezőkonyhával várja a vendégeit (nászutas párnak, vagy gyermekes családnak ajánljuk). Az alapdíj a 3 főre eső díj (18 000 Ft/éj). Árak és foglalás.
- A véle egy portán található Cserépmadár szállás egy 3 szobás, 3 fürdőszobás, nagy konyhával és étkezővel rendelkező őrségi jellegű vendégház. Kisebb csorportnak ajánljuk, de szobánként is kivehető. Tel: 06(20)534-2780. Honlap: cserepmadar@gmail.com . Villanyposta: cserepmadar@gmail.com . A szállásdíj kifizethető SZÉP Kártya segítségével is. Ez nászutas pár helyett inkább társaságnak, baráti családoknak van teremtve. Egész ház (3 szoba, 3 fürdőszoba, konyha, étkező, 11 ágy) ára: 6000 Ft/fő/éj 1-3 éjszaka esetén; 5000 Ft/fő/éj 4 vagy több éjszaka esetén. Az alapdíj a 6 főre eső díj (30-36 000 Ft/éj). Árak és foglalás.
Honlap: www.cserepmadar.hu . Telefon: 06(20)534-2780. Villanyposta: cserepmadar@gmail.com . Tájékoztatást kaphat a foglaltságról és az árakról, valamint szállásfoglalást is kezdeményezhet, ha ide kattint.